Kvety pre Ľubku... blog o pekných veciach okolo nás ...

Podbeľ

Publikované 03.01.2017 v 16:21 v kategórii Kvety, prečítané: 78x

Charakteristika

Podbeľ je trváca bylina, ktorá kvitne zväčša ako prvá zo všetkých liečivých rastlín. Na dlhých dužinatých podzemkoch má dva druhy púčikov, kvetné a listové. Z kvetných púčikov vyrastajú na jar priame šupinaté stvoly zakončené úborom zlatožltých kvetov. V jednom úbore býva až do 300 kvietkov. Samičie kvietky na obvode majú semenník zakončený dvoma bliznami, vláskovitý kalich a jazykovitú korunu. Samčie kvety v terči sú rúrkovité s tyčinkami. Kvety sa v noci a za nepriaznivého počasia zatvárajú. Po odkvitnutí vyrastajú z listových púčikov na podzemku listové ružice. Listová čepeľ je srdcovitá, dlaňovito laločnatá, na rube plstnatá a v priemere môže mať až 20 cm. Plody sú valcovité nažky s chocholcom.


Výskyt

Rastie od nížin až do podhoria ako burina, často na obnažených ílovitých pôdach, rumoviskách, násypoch a v priekopách. Podbeľ je nielen liečivá, ale aj medonosná rastlina. Preto sa odporúča rozmnožovať ho semenami aj na vhodných miestach v prírode.


Zber a úprava

Zberajú sa kvety a listy, zriedka aj podzemok. Kvety sa zberajú čerstvé, najlepšie za slnečného dňa, keď sú otvorené. Sušia sa rýchlo v umelých podmienkach pri teplote do 40 °C, aby semená počas sušenia nedozreli. Listy sa zberajú celé od konca mája do júna. Takisto sa sušia rýchlo pri teplote do 35 °C. Rozložia sa lícnou stranou nadol, aby plstnatá spodná strana čepele rýchlejšie uschla.Liečivé vlastnosti

Podbeľ je veľmi známa a v súčasnosti využívaná liečivá rastlina, ktorá sa používa vnútorne aj zvonka. Je súčasťou viacerých farmaceutický pripravovaných čajov. Využíva sa najmä pri chorobách dýchacích ciest, na zahlienené priedušky a pľúca, pri tráviacich ťažkostiach, upravuje látkový metabolizmus, na ťažko sa hojace rany, ekzémy, opuchliny, bolestivé reumatické miesta, pri zápale žíl a konečníka, na kloktanie pri paradentóze.


Príprava

Zápar alebo čaj sa pripraví z 1 lyžice drogy a pol litra vody. Nechá sa lúhovať asi 10 minút a osladí sa me­dom. V čaji sa odporúča kombinovať kvet podbeľa s vňaťou dúšky materinej, kvetom slezu, prípadne kve­tom divozela, listom skorocelu a koreňom ibiša. Čerstvá šťava z listov sa používa na vredy a rany. Zmiešaná s mliekom a medom sa užíva aj vnútorne. Čerstvé listy sa priložia lícnou stranou na bolestivé miesto a prichytia sa obväzom.Zaujímavosť

Rastlina obsahuje pyrolizidínové alkaloidy, napriek ich nepatrnému obsahu v listoch ju nie je vhodné dlhodobo používať a prekračovať odporučené dávky. Kvet podbeľa sa poznáva ľahko podľa tvaru aj času kvitnutia. Listy však možno ľahko zameniť s deväťsilom alebo lopúchom. Liečivé účinky podbeľa poznali už starí Gréci a Rimania.


Zdroj: http://www.herbar.org/liecive-rastliny/rastlina/podbel-liecivy/