Numizmatika, Praha, Mělník ..."Karlova cena za numizmatiku" 2017-21 / Ceny ČSR dukátov

★ Praha - foto detaily (1)

Publikované 25.03.2020 v 21:47 v kategórii Praha ★, prečítané: 66x

Dôležité info: 76. oddíl skautů Krhúti & 78. smečka vlčat Pavouci zjistil, že "Zámecké schody" mají přesně sto schodů (niekde sa udáva i 101), zatímco mezi "Jiřskou" a "Zlatou uličkou" je schodů jen třicet dva. Dĺžka schodov je v turistických letákoch udávaná - 150 až 160 metrov. Počet schodov na "Starých zámeckých schodech" je podľa pražských turistických agentúr 121 a ich dlžka je asi 230 metrov. Neviem, či sú tieto údaje správne, ešte som to neprepočítaval a nemeral, ale plánujem to. "Zámecké schody" (vedú k Thunovské) a "Staré zámecké schody" (vedú na Klárov) si aj domáci pražané často pletú, preto môžu byť tieto údaje popletené a treba ich upresniť. Pokúsim sa o to aj na nete a aj v reále. O premeriavaní "Radnických schodov" píšem v príslušnom článku.
    
Moje zistenia k veci uvedenej v úvode tohto článku :

Staré Zámecké schody :
 • poloha : za Východní bránou Pražského hradu (pri Černé věži) nadol po Klárov
 • od : prvého schodu hore z križovatky ulíc Jiřská a Na Opyši
 • po : roh budovy s tabuľou STARÉ ZÁMECKÉ SCHODY, HRADČANY-PRAHA 1, na Klárove
 • počet schodov : 100 (zdroj umožňuje schody spočítať)
 • dĺžka : 228 m
 • prevýšenie : 24 m (216-192 m.n.m.)
 • chôdza nadol : 5 min
 • zdroj : Google Maps (ale i Wikipedie rozhlas cz a iné weby)
 • fyzické prepočítanie schodov : doplním neskôr
 • poznámka : Karel Hašlera má v horní části schodů od roku 2004 pomník
Zámecké schody :
 • poloha : spája Hradčany (Hradčanské náměstí) s Malou Stranou (Thunovská); z Hradní brány Pražského hradu hneď vľavo a ešte raz vľavo a nadol, schody kopírujú hradný múr
 • od : prvého schodu hore, z Hradčanského náměstí
 • po : posledný schod dole, na Thunovskú
 • počet schodov : ??? (zdroj neumožňuje schody spočítať, väčšina zdrojov udáva počet 121 (?))
 • dĺžka : 160 m
 • prevýšenie : 36 m (252-216 m.n.m.)
 • chôdza nadol : 3 min
 • zdroj : Google Maps (ale i Wikipedie a iné weby)
 • fyzické prepočítanie schodov : doplním neskôr
 • poznámka : schody sú v dolnej časti osadené tabuľou ZÁMECKÉ SCHODY, MALÁ STRANA-PRAHA 1; na týchto schodoch boli natáčané všetky tri, resp. štyri klipy hašlerky Po starých Zámeckých schodech; niektoré zdroje (napr. Wikipedie) ich nazývajú i Nové zámecké schody, čo je nesprávne
Takže tak ... 
Detaily tabúľ :
 
Ponúkam vám niektoré zaujímavé detaily z vlastných fotografií Prahy, 
so stručným popisom miest a názvov fotografovaných objektov 
a s uvedením miesta odkiaľ bolo foto realizované.
Prahu mám veľmi rád  ... 
Na úvod ...
Pražský orloj (detaily) na Staromestskom námestí (odtiaľ aj fotený)
  
---
Vyšehrad, Kostel sv. Petra a Pavla (detaily), na prvej fotografii je fotený v ranných hodinách z Hradčanského náměstí, ktoré sa nachádza pred Pražským hradom. Vzdušná vzdialenosť týchto dvoch bodov je 3,2 km (podľa výpočtu Google Maps). Druhé foto je pôvodné (pôvodný rozmer 3120 x 4160 px), z ktorého som robil detail prvého foto. Tretie foto je detail bočných dverí priečelia kostola. Štvrté a piate foto je z Karlovho mosta a Vyšehrad je na oboch vyznačený červeným krúžkom. Vzdušná vzdialenosť týchto dvoch bodov je výpočtom, podľa už uvedeného zdroja, 2,5 km. Pôvodná šírka pri oboch foto 3120 px bola upravená na 600 px, teda na podmienky Infoblogu. Šiesta až ôsma fotografia zachytávajú niektoré detaily priečelia, vrátane selfie a posledná fotografia je celé priečelie Kostela sv. Petra a Pavla.
  
-----
Detail pravej prednej (západnej) veže Svatovítské katedrály s výškou 82 metrov, ktorá sa nachádza na Pražskom hrade je na prvom detailnom foto a detail strednej časti priečelia katedrály je na druhom detailnom foto. Fotografoval som úmyselne pri západe slnka z tretieho nádvoria Pražského hradu. Tretie foto je pôvodné, s upravenou veľkosťou na podmienky Infoblogu, z ktorého som robil oba detaily. Štvrté foto je fotomontáž detailov všetkých troch hlavných veží katedrály (dvoch západných a južnej), fotených od Kláštera bosonohých karmelitánek na začátku Loretánské, ďalej detailu TGM a týchto troch veží, fotených z Hradčanského náměstí a tiež selfie  pod dvoma západnými vežami, fotené z tretieho nádvoria Pražského hradu. Predposledné foto je detail z južnej veže - Zlatá mreža s iniciálami Rudolfa II (fotené z tretieho nádvoria Pražského hradu). A na poslednom foto je detail Zlatej brány Svatovítské katedrály. 
 
-----
Legendárne pražské krčmy - foto detaily názvov niektorých z nich ...
 
     
-----
Staroměstská mostecká věž zo strany Křižovnického náměstí (odtiaľ i fotená).
Prvé foto - celkový pohľad na vežu
Druhé foto - detail
Sochy dole z ľava - Karel IV., Sv. Vít, Václav IV. - hore z ľava - Sv. Žigmund, Sv. Vojtěch
Tretie foto - veža spoza sochy Karla IV. na Křižovnickém náměstí
Staroměstská mostecká věž zo strany Karlovho mosta (odtiaľ i fotená)
Prvé foto - celkový pohľad na vežu
Druhé foto - detail - doska k udalostiam v roku 1648
-----
Babies - detaily - Žižkovská televízna veža - Tower Park Praha (výška 216 m)
Autor Babies - David Černý
Parametre - laminát, čierna farba. 10 ks na veži, dlžka 3,5 m, výška 2,6 m
Vedľa múzea Kampa sú 3 ks bronzových Babies (viz posledný obrázok - zdroj : candaceinprague)
Babies sú bez tváre, namiesto tváre majú akýsi čiarový kód, ktorý určuje ich vlastnosti
 
Detaily ze Zámeckých schodů :
Pohľad na Tower Park Praha (červený krúžok) na Žižkově ze Zámeckých schodů v jejich horní části. V zelenom krúžku je Kostel Sv. Mikuláše na Malostranském náměstí a v bílém kroužku jsou dvě mostecké věže, mezi kterými je Karlův most. Moje foto (dole) je z miesta modrosivého krúžku.
Detaily ze Zámeckých schodů :
Pohľad na Tower Park Praha (červený krúžok) na Žižkově ze Zámeckých schodů v jejich střední části. V bílém kroužku je středověká hospoda U Krále Brabantského.
Detaily z dolní části Radnických schodů :
V pravo hore v diaľke je pohľad na Tower Park Praha na Žižkově (červený krúžok). Vlevo od Tover Parku, bližšie k nám, sú dve veže Kostela Sv. Mikuláše na Malostranském náměstí. Cesta vľavo nahor je Ke hradu, cesta vpravo nadol je Nerudova a cesta vpravo nahor je Úvoz. Moje foto (dole) je z podesty hneď tu, v spodnej časti obrázku.

-----
Alfons Mucha (1860-1939)
Foto detail ... Cestou dole z Hradčian na Malú Stranu po Zámeckých schodech povedľa Pražského hradu po ľavej ruke, sa dá v dolnej časti schodov po pravej ruke, vidieť pamätná doska. Dole povedľa Zámeckých schodov sa nachádza Thunovská, kde v dome číslo 25 (čp. 193) v Thun-Hohenštajnském paláci žil významný český maliar a grafik Alfons Mucha. 
Na bronzovej pamätnej doske s reliéfnou podobizňou, ktorej autorom je Zdeněk Hošek (v r. 1990) a ktorá je na fasáde paláca, je napísané :
Zde žil v letech 1911-1924 český malíř a grafik Alfons Mucha   
  
-----
Článek bude mít možná i pokračování ...