Numizmatika, Praha, Mělník ..."Karlova cena za numizmatiku" 2017-21 / Ceny ČSR dukátov

★ Praha - pikošky

Publikované 12.04.2020 v 18:27 v kategórii Praha ★, prečítané: 42x

Ďalší otvorený článok, ktorý sa budem snažiť občas doplniť o nové pikošky spojené s Prahou ...
Pikoška 1

Vlani, koncom roka, som viackrát telefonoval s pražským obchodníkom. Riešili sme podrobnosti obchodu, ktorý som mu sprostredkoval na Slovensku. Spomínali sme i na naše dve stretnutia v legendárnej pražskej hospodě "U Fleků". A hlavne na super pivo, ktoré tam čapujú. Podľa našej dohody mi mal tento obchodník poslať poisteným cenným listom zberateľský materiál. Čakal som teda len plastovú obálku. O dva dni neskôr mi neprišla obálka, ale objemnejší a ťažší balík. Netušil som čo sa deje. Boli v ňom starostlivo zabalené dve fľaškové tmavé flekovské pivá. Moja radosť bola obrovská. Pivko som zachladil a v pohode som si ho vychutnal. Samozrejme, že odosielateľovi - pražskému obchodníkovi - som náležite poďakoval a zároveň som ho pozval v Prahe na pivo. 

Tešil sa i zberateľ pivných suvenírov, ktorý mi za obe prázdne fľaše s babarničkami dal plechový Guinness. Opäť som mal čo vychutnávať. 

Takže pražský obchodník ma takto milo prekvapil a potešil. O tri týždne neskôr sme sa spolu stretli "U Fleků", kam som ho pozval na pivko. Opäť to bolo príjemné stretnutie ... flekovský gulášek, dvě flekovské pivka ... a to všetko v príjemnom prostredí pri harmonike. 

Možno sa teraz pýtate ... a to je všetko ? čože je to za pikošku ? nič mimoriadne sa predsa nestalo ... Ale stalo sa, určite sa stalo. Zistil som totiž, že i obchodník veľkého kalibru, akým tento pán bezpochyby je, dokáže robiť gestá a správať sa ako super kamarát. Hoci by vôbec nemusel.

Foto k textu, s ktorým som sa trochu pohral ...

Pikoška 2

Na stránke "Burza mincí" som dňa 29.2.2020 v jednom svojom blogu uverejnil toto ...
Na druhý deň ...

Celkove ma v reálnom čase z tejto webkamery videlo na Karlovom moste viac ako 10 ľudí.
Toto bola dobrá pikoška. V podstate išlo o stávku, ktorú som vyhral.

Pikoška 3

V roku 2019 som na "Burze mincí" udelil "Karlovu cenu za numizmatiku" nicku tomi. Všetky ceny vo všetkých piatich ročníkoch mojej ceny som udeľoval osobne. Tomi býva v Košiciach. Tak som si urobil výlet do Košíc. Súčasťou ceny bol i vecný dar - Jack Daniel´s Tennessy Whiskey 70 cl 40% Vol.
Cenu a vecné dary som tomimu odovzdával v košickej krčme "REPUBLIKA VÝCHODU" za prítomnosti ďalšieho oceneného z Košíc - nick trobo.
Už niekoľko rokov sa zberatelia na "Burze mincí" stretávajú každoročne na kultúrno - spoločensko - numizmatickej akcii s názvom "Guláška". Okrem numizmatiky sa tam riešia i degustačno - alkoholické záležitosti. Tomi patrí k znalcom dobrého alkoholu. Vyzná sa. Jeho pozornosti neunikol ani osviežujúci nápoj Tullamore Dew. Je to pravá írska whisky ktorá ponúka veľmi príjemnú, ľahkú až éterickú vôňu s ovocnými a drevitými tónmi. Zreje 3 roky v dubových sudoch. Má farbu svetlého medu, na podnebí drsnejšia, okrem chuti sladu ponúka chuť veľmi horkej čokolády alebo kakaa. Koniec je stredne dlhý s dominantnými tónmi dreva a čokolády. Tomi sa venuje hlavne tým úvodným chutiam. Záverečné chute už nie sú veľmi podstatné. Tullamore Dew je znalcami široko oceňovaná whisky. A medzi nich patrí aj tomi.
Tento rok som bol v Prahe už viackrát. Vždy tam navštívim i zlatníctva, starožitníctva, vetešníctva a tak podobne. Keď som uvidel v jednom vetešníctve toto ...
... okamžite som si pomyslel na tomiho a hneď som po tom siahol, aby mi to niekto nevyfúkol.Je to nádherná plechová butylka do vrecka s vyrytým nápisom Tullamore Dew a inými nápismi a obrázkami. Priemer je cca 9 cm, výška cca 10 cm, hrúbka cca 3 cm. Objem je cca 2 deci. Už od prvých chvíľ ako som to kúpil a ukazoval ľuďom boli s tým problémy. Kúpiť to chcel taxikár, ktorý ma viezol, recepčná v hoteli kde som býval, čašník z restaurace U rychtáře v Praha 6 Ruzyně kde som urobil toto foto, dvaja ľudia z vlaku Regiojet a bratislavský taxikár. Ale nepredal som. Mal som to totiž v príručnom kufríku a keď so z kufríka čokoľvek vyberal, tak najprv som vyložil túto krásnu butylku. Preto to všetci videli a zaujímali sa o to.

Je to pikoška, ktorá poputuje z Prahy do Košíc. Tomi sa poteší ...

Urobil som ešte niekoľko foto ...
 
 
 

Pikoška 4

Veľmi kvalitná komedie českého režiséra Oldřicha Lipského z roku 1977 "Adéla ještě nevečeřela" priniesla v niekoľkých minútach filmu super pikošku. Herci Michal Dočolomanský a Rudolf Hrušínský v tomto filme totiž predviedli rýchlu exkurziu po pražských krčmách a pamätihodnostiach. Uvádzam link na časť tohto filmu, embed kód, video z YouTube, výpis časov spolu s určením miesta a príslušným screenshotom.

https://www.youtube.com/watch?v=y2YWUpcPGzg
<iframe width="500" height="300" src="https://www.youtube.com/embed/y2YWUpcPGzg" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

00:10 - Karlův most - obaja herci na moste, ešte pred pivnou smršťou (ospravedlňte prosím kvalitu obrazu)
0:24 - první pivo - U Tří Pštrosů
1:05 - spodná časť Zámeckých schodů (píšem o nich aj v iných článkoch) 
1:23 - Středověká krčma U krále Brabantského na Thunovské
1:48 - U Černého vola na Loretánské
1:27 - túto Plzeňskú pivnicu na Malé Strane sa mi žiaľ nepodarilo identifikovať, ak viete, napíšte mi prosím komentár
2:10 - opitý pohľad Michala Dočolomanského na hradné veže (Svatovítská katedrála)
2:40 - U Fleků
3:09 - Sněmovní, vzadu kostel Sv. Mikuláše na Malostranském náměstí
Záber z filmu ...
Nie všetky miesta a krčmy som vedel identifikovať. Preto som uviedol iba niektoré.
Super pikoška ...

Pikoška 5

V oblasti hudobných videoklipov z Prahy, je pre mňa najväčšou pikoškou veľmi známy klip, dnes už neexistujúcej austrálskej skupiny INXS - "Never Tear Us Apart" (slovníkový preklad - Nikdy sa neroztrhnem), režírovaný Richardom Lowensteinom. V klipe s dĺžkou 3:41 minúty sú veľmi pekné zábery postupne od Nové obřadní síně u Starého židovského hřbitova na Josefově, Karlovho mosta s mostovými vežami, Národního divadla, Kampy, Malej Strany z vyhlídky Hradčanského náměstí, Starého židovského hřbitova na Josefově, Zámeckých schodů, Pražského orloja až po Staroměstské náměstí. Skladba "Never Tear Us Apart" je z albumu "Kick" z roku 1987 a nádherný pražský klip vznikol v roku 1988, teda za vlády "reds", čo mu tiež pridáva na tom, že je to skutočne super pikoška. Výraznou postavou skupiny bol jej frontman, spevák Michael Hutchence, známy svojimi milostnými vzťahmi s prominentnými kráskami (Kylie Minogue, Helena Christensen, Paula Yates, Belinda Carlisle ...), ktorý spáchal vo veku 37 rokov v hotelovej izbe v Sydney samovraždu obesením.Uvádzam link, embed kód, video z YouTube a screenshot z klipu.

https://www.youtube.com/watch?v=_VU9DjQpvMQ 
<iframe width="500" height="300" src="https://www.youtube.com/embed/_VU9DjQpvMQ" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

Pikoška 6

Podľa bulváru, ale i podľa serióznych listov a stránok je však najslávnejší v Prahe točený klip iný, než ten od INXS. Je to klip od americkej rockovej kapely Linkin Park k skladbe "Numb" režiséra Joe Hahna. Ha ... takže pikoška je na svete ... veľký Linkin Park sem prišli natočiť klip cez celú mláku. Tak to je huustee. I keď niektoré dokrútky sa neskôr robili i v Los Angeles. Veľmi výraznou postavou kapely je spevák Chester Bennington. Skladba "Numb" ja na albume "Meteora" z roku 2003. V klipe dlhom 3:06 minúty je možné vidieť Karlov most (opakovane aj s detailmi niektorých sôch), Malú Stranu, Gymnázium Jana Keplera (opakovane exteriér i interiér) a hlavne interiér Svatovítské katedrály (opakovane). Nižšie uvádzam link, embed kód, klip a screenshot z klipu.

https://www.youtube.com/watch?v=kXYiU_JCYtU
<iframe width="1109" height="527" src="https://www.youtube.com/embed/kXYiU_JCYtU" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

Pikoška 7

... ???